Operacja – czyli jak odwrócić wazektomię?

Według najnowszej wiedzy lekarskiej odwrócenie wazektomii powinno się operować mikrochirurgicznie, czyli z użyciem mikroskopu operacyjnego. Operację taką wykonuje dwóch chirurgów, aby zachować należyte bezpieczeństwo pacjenta oraz najwyższą skuteczność zabiegu, operator musi mieć asystę. Do zabiegu pomaga również pielęgniarka – instrumentariuszka. Obaj operujący chirurdzy patrzą w pole operacyjne przez mikroskop powiększający obraz 10-20 razy. U dorosłego mężczyzny nasieniowód jest „rurką” o średnicy zewnętrznej około 3mm a wewnętrznej około 0.5mm. Dlatego zastosowanie większego powiększenia w trakcie operacji jest kluczowe dla jej skuteczności.

Cięcie chirurgicznie wykonywane jest obustronnie w górnej części moszny i jest praktycznie niewidoczne w przyszłości. Operacja trwa zazwyczaj 3-4 godziny, a pacjent jest znieczulony ogólnie.
Czytaj więcej o przygotowaniu do operacji

Odwrócenie wazektomii polega na obustronnym odszukaniu kikutów podwiązanych bądź zaklipsowanych wcześniej nasieniowodów, potwierdzeniu ich drożności, ścięciu ich końców (tak zwane odświeżenie kikutów) oraz zespoleniu koniec do końca dwoma warstwami pojedynczych szwów polipropylenowych 8/0 – 10/0 (około 1/3 grubości włosa). Na czas zespolenia końce nasieniowodów umieszcza się w specjalnym stabilizatorze

W przypadku niedrożności dalszego kikuta nasieniowodu może nastąpić konieczność zespolenia nasieniowodu bezpośrednio z przewodem najądrza (ang. vasoepididymostomia)

Co musisz wiedzieć przed operacją?

ZNIECZULENIE

Numer telefonu do anestezjologa (dr Karolina Dobrońska) zostanie przekazany przez dr. Piotra Dobrońskiego w trakcie wizyty kwalifikacyjnej do operacji. Około tydzień przed operacją należy koniecznie zadzwonić w celu ustalenia wszelkich szczegółów.

UWAGA: Aktywna infekcja górnych dróg oddechowych, katar, gorączka - stanowią przeciwskazanie do znieczulenia. Dla własnego bezpieczeństwa należy zgłosić infekcję lekarzowi i zrezygnować z operacji w trakcie przeziębienia.

Przygotowanie do znieczulenia

Przed operacją, niezależnie od rodzaju znieczulenia, należy powstrzymać się od jedzenia przez 6h, natomiast płyny przeźroczyste, jak woda niegazowana, można pić do 2h przed znieczuleniem. W dniu poprzedzającym zabieg nie ma powodu aby stosować specjalną dietę, można odżywiać się normalnie. Po operacji na oddziale pooperacyjnym początkowo otrzymuje pacjent wodę niegazowaną, jeśli nie ma nudności to można przyjąć niewielki posiłek. Nie jest wymagana specjalna dieta po zabiegu. Tym niemniej należy starać się nie przyjmować jednoczasowo dużych objętości pokarmu.

Schemat przyjmowania czy odstawiania w okresie okołooperacyjnym leków przyjmowanych przez Pacjenta na stałe należy ustalić anestezjologiem.

W przypadku przyjmowania leków dostępnych bez recepty:

Na tydzień przed operacją nie należy przyjmować leków oraz suplementów i pokarmów wpływających na krzepnięcie krwi takich jak: aspiryna, ibuprofen, ketonal, czosnek, imbir, miłorząb japoński.

Dzień przed operacją nie można pić alkoholu.

Tu zostaną omówione badania spoza zakresu zalecanych ze wskazań andrologicznych

  • EKG – powinien to badanie wykonać pacjent, który przyjmuje leki na nadciśnienie, leczy się kardiologicznie, ma zaburzenia rytmu serca oraz każdy pacjent, który ukończył 40 lat.
  • Rtg płuc – powinien wykonać każdy pacjent, który ukończył 40 lat
  • Badania laboratoryjne - (wynik ważny jest 1 miesiąc)
  • Na, K, kreatynina, morfologia, koagulogram
  • TSH – badanie powinni wykonać pacjenci przyjmujący leki na choroby tarczycy
  • Badanie grupy krwi lub krew kartę należy mieć ze sobą w dniu operacji

UWAGA: Aktywna infekcja górnych dróg oddechowych, katar, gorączka - stanowią przeciwskazanie do znieczulenia. Dla własnego bezpieczeństwa należy zgłosić infekcję lekarzowi i zrezygnować z operacji w trakcie przeziębienia.

Zazwyczaj po 3-4 godzinach od operacji nasi pacjenci chcą udać się do domu. Jeśli pacjent samodzielnie porusza się w obrębie sali, korzysta z łazienki, nic go nie boli lub dolegliwości są na tyle niewielkie, że nie wymaga leków przeciwbólowych, je i pije bez nudności i wymiotów, to nie ma przeciwwskazań aby udał się do domu.
Pamiętać jednak należy, że tego dnia nie wolno prowadzić pojazdów oraz, że powinna pacjentowi towarzyszyć osoba dorosła.

Odwrócenie wazektomii trwa 3-4 godziny. To skomplikowana procedura mikrochirurgiczna wymagająca dużej precyzji. Zazwyczaj rewazostomię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym z zastosowaniem maski krtaniowej. W wybranych sytuacjach może okazać się konieczna intubacja. Pacjent ma na sali operacyjnej zakładany wenflon do żyły na dłoni lub przedramieniu, do którego będą podawane leki, w tym nasenny. Przez całą operację pacjent śpi, a budzi się zaraz po zakończeniu procedury i wtedy jest przewożony na znajdującą się na bloku operacyjnym salę nadzoru poznieczuleniowego, gdzie jeszcze przez pewien czas znajduje się pod stałym nadzorem anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej. W zależności od indywidulanych predyspozycji pacjenta do metabolizowania leków anestezjologicznych, po około 20-40 minutach obserwacja na bloku nie jest już konieczna i pacjent może udać się na oddział pooperacyjny, gdzie jeśli wyrazi taką chęć to może z nim przebywać osoba towarzysząca.

Blokady centralne, takie jak: znieczulenie zewnątrzoponowe, czy znieczulenie podpajęczynówkowe połączone z zewnątrzoponowym (CSE), także są odpowiednim znieczuleniem do tego typu operacji. Mogą zostać z powodzeniem zastosowane u pacjentów, którzy obawiają się narkozy. Jednak doświadczenie pokazuje, że pacjenci rzadko wybierają ten rodzaj znieczulenia ze względu na długi powrót pełnej siły motorycznej w kończynach dolnych uniemożliwiający wczesne udanie się do domu oraz duży stres towarzyszący operacji, który i tak wymaga podawania leków uspokajających i nasennych w jej trakcie.

Tuż przed rozpoczęciem operacji, na sali operacyjnej Pacjent otrzymuje dożylnie antybiotyk – przy braku alergii, lekiem z wyboru jest amoxycylina. Podanie antybiotyku to konieczna profilaktyka zakażeń. Czasem zalecana jest jego kontynuacja doustnie po operacji.

Po zabiegu może być wymagane stosowanie leków przeciwbólowych jak paracetamol, czy niesteroidowe leki przeciwzapalne

Jeśli wystąpi konieczność pozostawienia w mosznie drenów po operacji to usuwa się je w pierwszej dobie.

W drugiej dobie po zabiegu można już wykąpać się pod prysznicem.

W trzeciej dobie po operacji można powrócić do pracy jeśli jest „siedząca”

Przez 4 tygodnie po zabiegu należy zachować abstynencję seksualną.

Suspensorium - po operacji Pacjent powinien cały czas, aż do uzyskania ciąży przez partnerkę stosować suspensorium. Przez pierwsze 6 tygodni po operacji powinien nosić je stale, także w nocy, a następnie w czasie aktywności fizycznej.

Badanie nasienia – pierwsze badanie nasienia potwierdzające obecność plemników można już wykonać po 4-6 tygodniach od operacji, kolejne po 3 i 6 miesiącach.

Powikłania

Nie ma procedury w medycynie, która jest w 100% bezpieczna, powikłania po operacji odwrócenia wazektomii zdążają się rzadko, jednak trzeba mieć je na uwadze.

  • Krwiak – u 2-5% pacjentów w mosznie może pojawić się krwiak, który może powodować czasowy dyskomfort. Niewielkie krwiaki wchłaniają się samoistnie zazwyczaj w przeciągu 6-12 tygodni. Nie wykazano w badaniach, aby krwiak w mosznie zmniejszał szansę skuteczności powodzenia operacji połączenia nasieniowodów.
  • Zakażenie rany – powikłanie rzadkie, aby jemu zapobiec należy dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji rany po operacji.
  • Wtórne zwężenie i niedrożność zespolenia - powikłanie to obecnie zostało zredukowane do minimum dzięki zastosowaniu techniki mikrochirurgicznej.
Piotr Dobroński - ZnanyLekarz.pl