FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jaki jest koszt odwrócenia wazektomii?

Cena odwrócenia wazektomii w Polsce wynosi średnio między 20.000 a 25.000 złotych. Naturalnie w EU i USA jest wyższa. Cena za operację to nie jest honorarium chirurga. Koszty operacji zawierają w sobie zapłatę za pracę i doświadczenie dwóch chirurgów- urologów, lekarza anestezjologa, pielęgniarek, salowej, leków, sprzętu specjalistycznego. Dodając do tego koszty profesjonalnie wyposażonej sali operacyjnej z mikroskopem, to nie ma możliwości rzetelnego wykonania takiej procedury w legalny sposób, spełniając wszystkie standardy, za kilka tysięcy złotych. Warto wybierając miejsce operacji zwrócić uwagę na doświadczenie zespołu oraz warunki, w których będzie wykonywana*. Ja od kilku lat wynajmuję salę w prywatnej Klinice Chirurgii mieszczącej się na obrzeżach Warszawy pod adresem Al. Krakowska 54, 05-090 Raszyn
www.ortognatyka.pl.

*Kliniki spełniające wszystkie wymogi dotyczące wyposażenia, standardów bezpieczeństwa pacjenta oraz zapobiegania zakażeniom, znajdują się w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą
rpwdl.csioz.gov.pl/RPM/Search



Jaki jest koszt odwrócenia wazektomii?

Zabieg wazektomii można odwrócić nie wcześniej niż 3 miesiące od jego wykonania. Dr Dobroński w praktyce zwykle stosuję odstęp 6 miesięcy. Podwiązane nasieniowody początkowo są obrzęknięte i musi dojść do pełnego wygojenia tkanek po zabiegu zanim zostanie przeprowadzone przywrócenie drożności nasieniowodów.



Po ilu latach od wazektomii są jeszcze szanse na odwrócenie zabiegu?

Nie ma ustalonej granicy wieku pacjenta ani liczby lat od wazektomii, po których to nie wykonuje się odwrócenia. Im młodszy jest pacjent oraz im mniej lat upłynęło od wykonania zamknięcia nasieniowodów tym większe szanse na to, że zabieg będzie skuteczny. Po wielu latach czasem nie można połączyć ze sobą nasieniowodów i trzeba wykonać trudniejsze technicznie połączenie nasieniowodowo-najądrzowe. Im dłuższy czas upłynął od wazektomii tym większe ryzyko, ze pacjent wytworzył przeciwciała przeciwplemnikowe, które będą niszczyć plemniki, jednak szanse na skuteczny zabieg nadal są duże.



Kiedy po rewazektomii będę miał szansę zostać ojcem?

Po przywróceniu drożności nasieniowodów pierwsze starania o dziecko można już rozpocząć po 4 tygodniach, wcześniej zalecana jest abstynencja seksualna. Powrót do prawidłowych wartości w badaniu nasienia zajmuje różny czas. U młodych mężczyzn zdążały się prawidłowe wyniki już po 3 miesiącach od zabiegu, jednak u niektórych pacjentów potrzeba roku czy dwóch aby parametry spermy wróciły do normy.



Czy odwrócenie wazektomii boli?

Dr Dobroński operacje przywrócenia płodności wykonuje wyłącznie u pacjentów znieczulonych przez lekarza specjalistę anestezjologii, w takiej sytuacji nie ma możliwości, aby zabieg był bolesny. Na sali operacyjnej anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną czuwają przez cały czas nad pacjentem, a nowoczesny aparat do znieczulenia pozwala na monitorowanie wszystkich niezbędnych parametrów życiowych. Po operacji często należy przyjmować leki przeciwbólowe (jak np. Paracetamol, Ibuprofen). Pacjenci otrzymują wraz z wypisową kartą informacyjną odpowiednie recepty i zalecenia dotyczące leczenia bólu, tak aby jego natężenie w okresie pooperacyjnym było jak najniższe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości mogą w tej sprawie skonsultować się ze znieczulającym do operacji anestezjologiem.



Czy odwrócenie zawsze się udaje?

Niestety nie zawsze przywrócenie płodności jest możliwe. Chociaż wprowadzenie mikrochirurgii spowodowało, że co raz więcej zabiegów kończy się sukcesem to nie ma 100% gwarancji, że zawsze będzie dobrze. Sam fakt umożliwienia ponownego wypływu nasienia z jąder nie oznacza pełnej płodności. Może się okazać, że pojawiły się inne problemy jak chociażby powstanie przeciwciał przeciwplemnikowych.



Jakie są przeciwwskazania do odwrócenia wazektomii?

Nie powinno się proponować odwrócenia wazektomii pacjentowi, który planuje ciąże z partnerką starszą niż 40 lat. W takiej sytuacji dr Dobroński zawsze prosi parę o rozważenie pobrania materiału do rozrodu wspomaganego, gdyż czas w tej sytuacji ma kolosalne znaczenie. Pacjenci leczący się na wiele chorób, przyjmujący na stałe, z powodów kardiologicznych, przyjmujący leki przeciwkrzepliwe albo przeciwpłytkowe, mogą nie zostać zakwalifikowani do operacji przeze anestezjologa, ze względu na duże ryzyko powikłań.



Czy to odwrócenie wazektomii wpłynie na moją sprawność seksualną?

Odwrócenie wazektomii nie wpływa na upośledzenie funkcji seksualnych mężczyzny jednak po zabiegu należy zachować 4 tygodniową abstynencję seksualną.



Czy powrót płodności wymaga wspomagania lekami, suplementami?

Nie jest konieczne przyjmowanie dodatkowych leków po operacji jednak większość operatorów proponuje pacjentowi przyjmowanie antyoksydantów czy antyestrogenów w celu szybszej poprawy płodności. Obecnie na rynku polskim najwyższe dawki antyoksydantów i jednocześnie antyestrogeny ma suplement ProsperM www.prosprem.pl



Czy można ponownie wykonać wazektomię po zabiegu ?

Technicznie odwrócenie wazektomii nie jest przeciwwskazaniem do kolejnej wazektomii w przyszłości. Ponowna wazektomia w terminologii medycznej nazywa się właśnie rewazektomią. Chociaż w Polsce nazwa rewazektomia jest błędnie używana na określenie zabiegu rewazostomii (przywrócenia drożności).



Jakie są alternatywy dla odwrócenia wazektomii?

Jeśli zapłodnienie drogą naturalną jest niemożliwe warto skorzystać z technik rozrodu wspomaganego jak np. in vitro. W takiej sytuacji konieczne jest pobranie plemników bezpośrednio z najądrza (ang. percutaneous epididymal sperm aspiration, PESA) lub jądra techniką TESA, TESE lub m-TESE z użyciem mikroskopu (ang. testicular sperm aspiration/extraction)



Czy można pobrać nasienie do banku spermy w trakcie odwrócenia wazektomii?

Tak. Pobranie plemników i zamrożenie materiału w banku nasienia można wykonać w trakcie odwrócenia wazektomii. Wtedy, jeśli nie uda się zapłodnienie drogą naturalną, można skorzystać z już pobranego materiału i nie ma konieczności poddawania się kolejnym procedurom. Bankowanie spermy wykonuje się zwykle u pacjentów, u których konieczne jest wykonanie połączenia nasieniowodowo-najądrzowego (vasoepididymostomii) lub u pacjentów, których partnerka ukończyła 35 rok życia, a także u każdego, który wyrazi taką chęć. Jeśli pacjent jest zainteresowany takim rozwiązaniem, to koniecznie musi zgłosić to podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu. Niezbędne będzie pobranie badań wirusologicznych oraz wypełnienie stosownego formularza do banku spermy.



Czy odwrócenie wazektomii jest bardziej skomplikowane niż wazektomia?

Wazektomia to prosty zabieg w znieczuleniu miejscowym, który na świecie można wykonać nawet u lekarza rodzinnego. Odwrócenie wazektomii to skomplikowana kilkugodzinna operacja mikrochirurgiczna, która powinna być wykonana przez androloga doświadczonego w operowaniu pod mikroskopem. Nasieniowód ma około 3mm szerokości, a jego światło około 0.3 - 0.5mm średnicy, dlatego operacja wymaga dużej precyzji i użycia odpowiedniego powiększenia pola operacyjnego. Do operacji powinno być wykonane znieczulenie ogólne (narkoza) lub w wybranych przypadkach blokada centralna (tzw. znieczulenie regionalne „od pasa w dół”), gdyż pacjent w trakcie wykonywania zespolenia nie może się poruszyć, bo każdy ruch zmniejsza szansę na sukces.



Jakie jest ryzyko odwrócenia wazektomii?

Odwrócenie wazektomii zwykle wykonuje się u młodych mężczyzn (30-40 lat), którzy są przeważnie zdrowi i w dobrej kondycji ogólnej. Powikłania po znieczuleniu ogólnym u takich pacjentów zdarzają się niezwykle rzadko. U kilku procent pacjentów po operacji może wystąpić ból głowy, nudności, zaburzenia koncentracji, krwiak w mosznie, zakażenie rany czy zarośniecie zespolenia. Wszelkie powikłania należy zgłosić lekarzowi.



Kiedy można wrócić do pracy po operacji?

Jeśli praca nie wymaga wysiłku fizycznego (tak zwana „siedząca”) to po 3 dniach od operacji można wrócić do jej wykonywania. Wysiłek fizyczny można zacząć podejmować po 2-3 tygodniach.

Piotr Dobroński - ZnanyLekarz.pl